İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Şubat 2018
P S Ç P C C P
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28        

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

Ermenek Turizmi Canlanabilir

Ermenek Turizmi Canlanabilir

Tarih 22 Ekim 2013, 23:40 Editör İzvit Haber

Ermenek Turizmi, Antik Su Tünelinin Dünyaya Tanıtılması İle Canlanabilir

Ermenek İlçesi, Yukarı Çağlar Köyünde bulunan Antik Su Tüneli’nin turizme açılması ile Ermenek’in kısa sürede turizminin canlanacağı, hem de Ermenek’in dünyaya tanıtılabileceği öngörülüyor.

Haber:Durmuş Ali ÖZBEK - Foto: Ali AKTÜRK

            Yukarı Çağlar Köyünün kuzeyini kuşatan yer yer 300 metre yüksekliğe ulaşan \"Keben Kayası\"nın bir uçtan bir uca delinerek geçilen \"Antik Su Tüneli”nin Karaman Valiliği, İl Kültür Müdürlüğü, Karaman Müze Müdürlüğü, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi ve Ermenek Kaymakamlığınca incelenerek, AB Kültür ve Turizm Projesi hazırlanması sonucunda antik su tünelinin temizletilmesi ve turizme açılması ile hem Ermenek İlçemizin hem de Karaman İlimizin dünyaya tanıtılmasında büyük katkı sağlayacağı iddia edilmektedir.

           Yukarı Çağlar \"Antik Su Tüneli\" yaklaşık 5 km’sinin içerisinden insanın rahatlıkla gelip gidebildiği, bu tünelin dünyada bir eşi daha bulunmadığı iddia edilmektedir. Tünel uzunluğunun ise takriben 5 km uzunluğunda olduğu \"Antik Su Tüneli”nin Dünya Kültür mirası açısından çok büyük bir önem arz ettiğinin hâlihazırda farkına varılmadığı belirtilmektedir.

            ” Tarihi Su Yapıları\" adlı kitabın yazarı İnşaat Yüksek Mühendisi, Araştırmacı Yazar Mehmet Bildirici, antik su tüneli ile ilgili olarak şöyle konuştu:

            "İzvit'in en harika eseri Roma döneminden gelen suyollarında harika bir enerji kırıcı yapı var. Burayı yöneten kral ya da Romalı öyle bir tesis yapmış ki, halka kralın çok güçlü olduğunu düşündürmüş. Burayı tüm dünyaya tanıtmalıyız.

            Çok kısa kaldığım için ben bilgiler topladım. İzvit'i sevdim. İzvit'i sevenler ve İzvit kökenli olanlar, orada yaşayanlardan bir ricam var, size yalvarıyorum. Benim yaşım uygun değil, genç bir mühendis bunun tam bir rölevesini çıkarsın, ben geriden yardıma hazırım. Burada harika bir enerji kırıcı yapı var. Çok az rastlanan bir yapı. Orada kaldığım sürede uzun uzun oturdum şöyle düşündüm: ‘Burayı yöneten kişi (yerel kral ya da Romalı) öyle bir tesis yapmış ki, halk kral çok güçlü mesajını vermek için yaptırmış.’ Gelin dünya çapındaki bu su anıtının rölevesini yapalım, onu herkese tanıtalım. Bundan kazanacak Sbide (İzvit) olacaktır."demektedir.


         Durmuş Ali Özbek'in hazırladığı haber http://ermenekguncel.com.tr/haberler-1585-ermenek-turizmi-canlanabilira-.html#.UmbfYfngTqh sitesinde ve gazetesinde 22.10.2013 günü yayınlanmıştır.

Bu haber 1517 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Çevremizden

VE NİHAYET YUKARI ÇAĞLAR GÖLETİ SULAMA SİSTEMİ İHALEYE ÇIKIYOR

VE NİHAYET YUKARI ÇAĞLAR GÖLETİ SULAMA SİSTEMİ İHALEYE ÇIKIYOR 29 Mayıs 2016 Pazar tarihinde yayınladığımız KÖYLÜ GÖLETE, GÖLET KÖYLÜYE BAKIYOR manşetli haberimize ses 08.12.2016...

Medine Elci vefat etti

Medine Elci vefat etti Medine Elci vefat etti
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi