ARILIK


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2011
Geçerli Tarih: 17 Şubat 2018, 22:05
Site: İzvit Haber
URL: http://www.izvit.com/yazar.asp?yaziID=377


       Köyde, Muhtar Ali Goca’nın (ablamın dedesi) arılığı diye geçiyor.

       Bulunduğu yer ,sağ tarafında ANTİK SU KANALI’nın enerji kırım noktası olan üç delik var. Solunda da bizim köyün sembolü olmuş HİSAR KAYASI’nın zemin kısmı var. Sanki ortasında, arkası kayalık, güvenli, korunaklı, yerleşim yerinin üstünde coğrafyaya hakim bir yerde. GİZLİ BİR İBADET YERİ. Roma İmparatorluğu döneminde çok tanrılı dine inanıyorlarmış. M.S.40 yıllarda Hz. İsa’nın havarileri Hıristiyanlığı yaymak için Konya’ya daha sonrada Ermenek’e,Toroslar’a geçmişler. Buralarda kaya manastırlarında, ibadet yerlerinde yaymaya çalışmışlar.

       Bizim Arılıkta Roma İmparatorluğu’nun baskısına, zulmüne karşı, bu dinin yasaklı olmasına rağmen bizim köyde Antik SBİDE kentinde daha erken kabul görmüş, yayılmış. Arılık fotoğraflarda görüldüğü üzere girişi sağ alt köşede kare şeklinde insanın zor geçebileceği bir yer. Ön cephedeki duvar aslında yokmuş. Ön taraf yıkılınca sonradan M.Ali Goca arıları ve kovanları korumak için sonradan yapılmış. İçeride duvarlarda yazılar ve freskler var. Fresklerde Hz İsa’nın havarilerinin resimleri var.

       Çoğunluğu tahrip edilmiş. Arılık olarak kullanılması hem köylümüzün işine yaramış hem de korunarak günümüze kadar gelmesini sağlamış. Keşke bu gizli ibadet yeri hiç tahrip olmadan korunsaydı. Hıristiyanlar açısından önemli az sayıda olan bu yerler bizler içinde İNANÇ TURİZMİ’ne hizmet verirdi. Benim açımdan da Roma İmparatorluğu’nun zulmüne, baskısına boyun eğmeyen, çok tanrılı dinden tek tanrılı dine geçerken Roma’ya, yönetimine karşı gelen, direnen, bedel ödeyen bu insanlar ve bu yer dinimiz farklı olsa da mistik bir saygınlık yaratıyor.

       Köye her gidişimde değirmen önü, cavur yuvakları, al deresi, deli memet ekinliği ve ARILIK hep görmek istediğim yerler olmuştur. Temennim inanca saygı çerçevesinde korunması...