Köye Gaymakam gelmiş


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2011
Geçerli Tarih: 17 Ocak 2019, 19:54
Site: İzvit Haber
URL: http://www.izvit.com/yazar.asp?yaziID=456


       Gışın erkekler Mersin'e çalışmaya gederleridi. Öyle bir zamanda Köyümüze gaymakamımız gelir. Ama Köyümüzde kimse yoktur.

       Kaymakam Sadettinin gayfeye girer. Köyde galan bir vatandaş gayfede Gaymakamı garşılayıp, "Hoş Geldin" der, çay ikram eder.
       Gayfede ikinci köylümüz rahmeli Abit gayfenin girişinde masada kendine has bir oturuşla, bacak bacak üstünde ayak sallayarak eli yüzünde düşünceli bir vaziyettedir.       Bu arada meşhur Dede içeri girer. Doğruca gaymakama varıp kendine has konusmasi ve hareketiyle "hoş geldiiiiiiiiin gaymakaaaaaaam" diyerek elini sıkar.
       Kaymakam yanındaki köylüye "bu kim?" diye sorar. Köylü, sakince "deli" der.
       Dede, rahmetli Abit'e dönerek, "Abiiiiiit, gaymakama hoş geldin dedin mi diye sorar. Abit de, "has....r ulan kaymakamı kim s....r der.
       Gaymakam, köylüye sorar "bu kim", köylü "deli" der.
       Çay içilir sohbet biter, gaymakam çıkıp arabasına doğru ilerler.  Bu arada karşıdan eşeğine binmiş, elinde desteresiyle eşeğin boynuna ucunu hızlı hızlı dürterek, ayaklarıyla da karnına vurarak, "dah a...a ko.....mun malı, dah" diyerek eşeği koşturur.
       Gaymakamın bu da tuhafına gider, köylüye sorar, "bu kim?". Köylü der; "deli."
       Gaymakam üçüncü deli ile karşılaşınca, tuhafca arabasına binip, köylüye "yarın muhtarınız yanıma gelsin" der ve gider.
      
Not: Malum kişiler (rahmetli Abit, Dede ve Mehmet) köyde sevdiklerimizden olup; kendilerine özgü konuşma ve hareketleriyle köyümüze renk katmaktadırlar. Sürç-ü lisan olduysa affola.