KESTİĞİMİZİ YERSİNİZ DE, EKMEĞİMİZİ YEMEZSİNİZ


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2012
Geçerli Tarih: 21 Şubat 2018, 04:29
Site: İzvit Haber
URL: http://www.izvit.com/yazar.asp?yaziID=467


Ben Veysel. Bizim köyün sitesinde yayınlanan birçok yazı ve haberleri okuyorum. Sayenizde kolayca Dünyanın her yerinden haberleri alıyor, değişiklikleri görüyorum. Hiç zahmetsiz yaylada, köyde görsel turlar atıyor, anıların arasında hoş vakit geçiriyorum. Bizlere bu imkânı verdiğiniz için teşekkür ederim. Emeği geçen diğer arkadaşlara da sonsuz teşekkürler.

Benim köyde ilginç bir hatıram oldu. Kendi çevremde bu hoş hatırayı anlatınca, Rizelisi bizim orada da şöyle derler. Trakyalısı bizde aynı olayın şöyle benzeri var. Adanalısından bizde böyle benzeri var şeklinde versiyonlarını duyuyorum. Ben inanmıyorum. Olay Şöyle:

Bilirsin bizim kuşak ve bizden önceki kuşağın tamamının, hatta bizden sonraki kuşağın ( 10-15 yıl ) %90’nın sünnetini Goca Abdal, babası ve çocukları yapmıştır.

Sanırım 88 yılının yazındaydı. Tarih olarak emin değilim. Köye izine gittim. Dayı Oğlu Ünal Çüldür’de Elci Mehmedin kızı Emine ile nişanlı. O da benim köyde olmamı bahane ederek nişanlıyı görmeye geldi. Elci Mehmedin evindeyiz Hıra Gızı (Zorttuk Yusufun Anası) anlattı. Olay aynen şöyle;

Gülüm ben yeni evliyim, Durmuş dayınızla Büke (Serper) avar sulamaya gittik. Durmuş avar suluyor, ben de sıcaktan uykum geldi, ağacın gölgesine uzandım. Yenice Köy tarafından, şu bizim Goca Abdal var ya, eşeklere göçü sarmışlar öte gidiyorlardı.

Bizim yerin üstünde yolun kenarında çamlık var ya, orada eşeklerini yıkıp ekmek yemeye oturdular.

Zaten o Goca Abdal var ya, bizim köyün erkeklerinin hepsini bilir. “ Durmuuuuş.! Buyur gel ekmek yiyelim” dedi. Bende duydum yattığım yerden kafamı kaldırıp usulca “ Get hay herif abdalın ekmeği mi yenir.” dedim.

Hay köpek oradan beni duymuşta. “ Bizim kestiğimizi yersinizde, ekmeğimizi yemezsiniz?” dedi.

Bende dönüp “herif biz bunların ne kestiğini yeriz” dedim. O da bana “ne yediğini bilmez misin, çarpmayım küreğin tersini” dedi ve sesini yükselterek “sağ olun, garnımız tok, yeni yedik” dedi.

Ben bu kadarını dilimin döndüğü ve hatırladığım kadarıyla duyduğum, bildiğim bu anıyı paylaşmak istedim. Bundan sonra inşallah sık sık sizlerle birlikte olup hasbihal edeceğiz.

Hindistan: Veysel TEKELİ