Yukarı Çağlarda Pamuk Tarımı


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 02 Şubat 2013
Geçerli Tarih: 21 Şubat 2018, 04:29
Site: İzvit Haber
URL: http://www.izvit.com/yazar.asp?yaziID=567


Selamün Aleyküm Değerli Hemşerilerim!
 
Hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyor ve bu ilk yazımızda Taşelinin en eski ve antik yerleşim yeri olan Yukarı Çağlarlı kardeşlerimize bir müjde ile başlıyorum.
 
Yukarı Çağlar Temettüat Defteri Açılıyor!
 
Köyümüzün 1845 yılındaki 90 hanesinden yarısını okuduk, buraya kadarki bilgiler bile çok önemli bilgilere ulaşmamızı sağlıyor:
Mesela o tarihte her hanenin tarlalarında pamuk ekiliyordu ve her evde bekere tezgahları vardı. Meslek bakımından ise çarkçılık ve değirmen ortaklığı başı çekmektedir.
 
Temettüat Defteri nedir?
1840 yıllarında Osmanlı devlet-i aliyyesi tüm imparatorluk genelinde bir mal varlığı ve nüfus sayımı yapmıştır buna nüfus ve temettüat denmekte olup ülke genelinde halkın elinde ayni ve nakdi ne varsa sayıma girmiş, menkul ve gayr-i menkul mallar tesbite tabi tutularak ülkenin zor durumdan çıkarılması için bir vergi seferberliği yapılmıştır.
 
Bu sayımda her hanenin aile reisi, tarlaları ve kaldırdığı mahsuller, küçük ve büyük baş hayvanları sağmal ve kısırları binit ve yük taşıyanları sayılmış vergi oranları belirtilmiştir.
 
İşte bu defterlerle bir evin ve köyün bundan 170 yıl önce ne ürettiği ve ne yetiştirdiğiyle beraber tüm sosyal durumu gözler önüne serilmiştir. Ayrıca 170 yıl önce yaşayan büyük dedelerimizi babalarımızdan analarımızdan duyduğumuz ipuçlarıyla öğrenebiliyoruz ve başta ekonomik olmak üzere her haline vakıf olabiliyoruz.
 
İstanbul Osmanlı Arşivleri kaynaklı olarak Konya Koyunoğlu müze ve kütüphanesinden aldığım Ermenek ve yöresinin tüm yerleşim yerlerinin tek tek temettüat dosyaları elimizde olup bunları sırasıyla oldukça zor olan Osmanlıca metinlerinden aslına sadık kalarak Türkçe haflere çevirmeye başlıyoruz.
 
Başta da dediğim gibi o zamanlarda 89 hane olan Yukarıçağlar köyümüzü en başta yayına ermenek haber sitemizde koyacağız inşallah.
 
Allaha emanet ıolunuz, sevgi ve dularırınızı beklerim.
 

Mükremin Kızılca guneyyurthaber@hotmail.com

Asya İslam Ülkeleri Dilleri ve Arşiv Uzmanı