Hasbihaller


Açıklama:
Kategori: Köşe Yazıları
Eklenme Tarihi: 07 Ocak 2014
Geçerli Tarih: 17 Ocak 2019, 20:23
Site: İzvit Haber
URL: http://www.izvit.com/yazar.asp?yaziID=638Muhtarımız Necat ÇINAR aradı bugün. Biraz da sitemkardı; zira hayli zamandır görüşmedik.
Köyümüzde muhtarlık yapmış kişileri derlediğini söyledi ve isimleri tek tek yazdırdı.
Cumhuriyet dönemi öncesinde seçim olmadığı için köyün ileri gelenleri, sen muhtar ol deyip lafı dinlenir insanları muhtar seçerlermiş, Abdullah Kaya, Takavit Hoca gibi kişiler muhtarlık yapmış Cumhuriyet öncesinde. Cumhuriyetle birlikte seçimle muhtar belirlenmeye başlamış ve o günden bu güne muhtarlarımızı sıraladı Necat Çınar.
Cumhuriyetten günümüze kadar:
Hüsamettin KIYICI
Ali BAĞCI
Mehmet BERBER
Ali YILDIRIM (Ali Keya)
Hasan YILDIRIM
Halit ARSLAN
Mustafa YAVUZ
Tahsin OĞUZ
Ali ÇELEBİ
Mehmet ÜNLÜ
Ali TAHTABAŞ
Ahmet ÇALIŞKAN (Öğretmen 1960 ihtilali)
Mahmut ÜNLÜ
Ali BAĞCI
Mustafa YILDIRIM
Ahmet ALKAN
Ahmet TAHTABAŞ
Osman ATEŞLİ
Necat ÇINAR
Araştırması için Necat ÇINAR’a teşekkür ediyoruz. Bu güne kadar köyümüzde görev yapan muhtarlarımıza teşekkür ediyoruz. Hayatta olanlara sağlıklı ve uzun ömür, vefat ederek aramızdan ayrılanlara da Allah’tan rahmet diliyoruz.
GÖLET KONUSU
Muhtar Necat ÇINAR, gölet çalışmaları hakkında da bilgi verdi. Proje aşaması tamamlanan Gölet Projesinin, 4 Aralık 2013 tarihinde yapım çalışması başlamış ve 250 gün sonra teslim edilmesi kararlaştırılmış. Yapılacak gölet üzerinde bulunan elektrik direklerinin yerlerinin değiştirilmesi amacıyla bugün bir ekip gelip tespitler yapacağı, Mart ayı başında da diğer çalışmalara başlanılacağını bildirdi Muhtar.
Gölet yapımının Ağustos ayında bitirilmesi planlanıyor. Sulamanın tamamlanmasından sonra da sulama suyu Gölete aktarılacak ve su toplanmasına başlanılacak. Kış yağışlı geçerse kısa sürede göletin dolması bekleniyor. Tabi 2015 yılında da kullanılmaya başlanılacak.
Göletin faaliyete geçmesiyle birlikte o bölgedeki ağaçların sulanmasında kullanılacak ve mevcut sulama suyu da diğer bölgelerimize kaydırılacak. Böylelikle daha sık sulama yapılacak ve büyük rahatlık sağlanmış olacak. İlk aşamada olumsuz raporu verilen ve o zamanki Milletvekilimiz, şimdi Bakanımız, Sayın Lütfi ELVAN ile diğer Milletvekilimiz Mevlüt AYGÜN’e, köyümüze kazandıracakları Gölet için gösterdikleri çabadan dolayı minnet ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yöremizin birçok yatırımında hep yanımızda olduklarını görüyoruz.
Köyden haberler geldikçe sizlere ulaştırma gayreti içerisindeyiz. Sizlerin de katkısını bekliyoruz.
Saygıyla.