İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Temmuz 2018
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

TARİHE NE KADAR GÜVENEBİLİRİZ?

Kerim TOSLAK

01 Haziran 2009, 21:51

Kerim TOSLAK

TARİHE NE KADAR GÜVENECEĞİZ?

Yukardadaki soruyu sormaktaki maksadım, ülkemizde son zamanlarda yaşanan olayların bizim gördüğümüz ya da bize gösterilen boyutlarından başka boyutlarının olduğu iddialarının ortada dolaşmaya başlamasıdır. İlk anda önümüze konulan, bize gösterilen olayları düz bir mantıkla algılıyoruz. Gördüklerimizden hareketle de sebep sonuç ilişkileri kurup, analizler yapıp, ahkam kesiyoruz. Ama bir gün geliyor tesadüfen ya da tesadüfen zannettiğimiz bir olayla da işin aslını öğreniyoruz ve ya bize öğretiyorlar.

- Susurluk olayı olarak tarihe geçen olay aslında tesadüfen oluşan bir kaza değilmiş. Birileri tarafından bilerek ve isteyerek oluşturulmuş bir olaymış.

- 12 Eylül darbesi olarak tarihe geçen olaydan öncesinede ülkenin her tarafındaki anarşi ve kaos birileri tarfından bilerek ve isteyerek oluşturulmuş. Bu olaylarda rol alanlar da farkında olamadan rollerini oynamışar. Darbe zemini luşsun diye.

- Ali kalkancılar, Müslüm Gündüzler Fadime şahinler de çakmayımış. Bir dönem birilerinin amacına hizmet için sahnelenen bir filimde rol alan oyuncularmış. Rollerini de gayet iyi oynamışlar, görevlerini yapmışlar.

- Faili meçhul olarak bilinen bir çok cinayetin aslında failleri de malum imiş ama bize meçhulmüş. Bize malum olsa duvar yıkılır altında kalırlarmış.

Sıraladığım örnekler son otuz yılın tarihe geçecek olayları. Bu örnekler benim yazdıklarımın tersi de olabilir. Şimdiye kadar bildiğimiz şekliyle olabilir. Faili meçhuller gerçekten faili meçhuldür. Şeyhler çakma değil gerçektir. Darbenin zemini gerçekten gençlerin anarşist olmasından ülkenin kaosa sürüklenmesinden dolayı kendiliğinden oluşmuştur. Susurluk kazası da gerçekten kaza olmuş, ölenler kaza sonrası doğal olarak ölmüşlerdir. Tarihi yazanlar bu olayları nasıl yazacaktır. Bilginin, belegenin bu kadar bol olduğu bir dönemdeki olayları, tarihçilerin doğru şekilde yazmaları çok da mümkün görünmüyor. Gözümüzün önünde olan olaylar bunlar.

Geriye doğru gidip, son yüz yıla göz attığımızda, benzer bir çok tarihi olayı aynı şekilde değerlendirebiliriz.İttihat ve Terakki Cemiyeti, 31 Mart olayı, Balkan Harbi, Edirne'nin işgali ve kurtarılması, 1. Dünya Savaşına girişimiz, savaşın yönetilmesi, Milli Mücadele süreci ve sorası, Serbest Fırka, Menemen,Şeyh Sait ayaklanması, Dersim Olayı, Çok Partili döneme geçiş ve 60 ihitilali.v.b. Bütün bunlar doğru şekilde tarihçiler tarafında yazılabilmiş midir? Hangi tarihçi yazmıştır. Günümüzdeki olayların bile iç yüzünü bilip doğru şekilde tarihini yazmaktan aciz olduğumuza göre dünü ve öncesini yazanların doğru yazdığına ne kadar güveneceğiz?

Aslında ben tarih okumayı çok severim. Ama okuduğum tarih kitaplarına da hep kuşkuyla bakarım. Yakın tarihi anlatan kitaplarda en güvendiğim bölüm kronolojidir. Olayların oluş tarihi ile ilgili bilgiler genelde doğrudur. Bir de bizzat kendi yaşadığım olaylarla ilgili bilgilerime güvenirim. Ne de olsa yaşlanıyoruz, biz de tarih olmaya başlıyoruz.

                                                             29/04/2009 Kerim TOSLAK

Bu haber 1138 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi