İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Temmuz 2018
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

BALARILARI VE EŞEKARILARI

Kerim TOSLAK

01 Haziran 2009, 21:52

Kerim TOSLAK

İnsanlık tarihi boyunca sürüp gelen kavagalar insan olarak yaşamanın kurallarına uyanlar ile bu kurallara uymayanların kavagasıdır. İnsan sosyal bir varlıktır. Yani toplu yaşar.Toplu yaşamanın gerçekleşmesi için de bir takım kuralların olması gerekir. Bu kuralların adına ne derseniz deyin, hukuk deyin, ahlak kuralları, din kuralları deyin, trafik kuralları deyin, töre deyin, örf ve adet deyin ne derseniz deyin ama mutlaka toplu yaşamanın kuralları vardır. Kurallar olmadan birlikte yaşama olmaz.

Üzerinde yaşadığımız dünya herkesin sığabileceği kadar geniş,herkese yetecek imkanları ve nimetleri sunacak kadar da cömerttir.

Ama üzerinde yaşayan herkes dünyayı o şekilde görmüyor. Çünkü herkes tabirinin içine balarıları da eşekarıları da giriyor.Hani meşhur söz var ya, "Kanunlar ve ya kurallar örümcek ağına benzer, eşekarıları deler geçer, balarıları takılır kalır."(Söz ıÜüJonathan Swift tarafın dan söylenmiş sanırım, adamın hakını da yemeyelim.) İşte benim kullandığım, balarısı ve eşekarısı ifadesinin kaynağıdır o söz. Balarıları kendi hakkına razı, kendi işni gücünü yapan, kurallara uyan, her türlü görev ve sorumluluğunu yerine getiren, yararlı ve faydalı insanları sembolize eder.Kimseye zararları yoktur.Kuran da bunlar için çoğunlukla muhsin,salih gibi terimler kullanılır.Hz. Adem in (a.s.) oğlu Habil de sembolleşen bir karakter.

Eşekarıları ise kural tanımayan, hakkına razı olmayan, aç gözlü, muhteris, hırsız,arsız, dünyayı kendinin zanneden, bencil insanları sembolize eder. İnsanlığa zararları büyüktür.Kuran da bunlar için zalim, fasık kavramlar kullanılır. Hz. Adem in (a.s) oğlu Kabil de sembolleşen bir karakter.

-Bu eşekarıları; arabasını caddenin ortasına parkeder, kardeş arabanı az kenara parketseniz diye nazikçe uyarana küfrederler.

-Caddenin ortasında dururlar karşı yönden gelen diğer aracın sürücüsü ile sohbete ederler,trafik çift yönlü felç olur, eşekarılarına dert olmaz.

-Caddenin ortasına ğızındakini okkalı şekilde boşaltır, ne utanır, ne de sıkılır, doğal hakı görür.Karanlık olursa içindekini de boşaltır.

-Dünyayı babalarının çiftliği zanneder. İstediği gibi at koşturmak isterler.Hem suçludurlar, hem güçlüdürler.Başkalarının malını canını ırzını namusunu paymal etmekten çekinmezler. Kedilerine verilmiş bir hak görürler.

-Elleri sopalı, dilleri küfürlü, gündüz külahlı gece silahlıdırlar.Bir sigara yakamak için bir ormanı yakarlar. Çekilirler kenara keyfle de bakarlar.

-Yerler içerler,sağa sola saçarlar.Helal haram, meşru, gayri meşru, legal illegal hiç farketmez. Mideleri çok geniştir. Dünyayı yeseler doymazlar. Kendilerini hesap vermez, hesap sorulmaz görürler.Nefisleri o kadar azgındır ki, kendilerinin ilahıdır.

-Bir de eşekarısı devletler vardır. Bunlar da dünyanın eşekarılarıdır. Başa beladırlar. Kendilerine hak gördükleri başkalarına suçtur.

İşgalcilik ve işkencecilik en önemli vasıflarıdır. Ne Lahey adalet divanını, ne cenevre sözleşmesini takarlar. Ne BM karaları ırgalar onları, ne Kyoto sözleşmesi ilgilendirir, ne de diğerleri. Bütün bunlar gariban balarılarına eziyet çektirmek için eşekarısı devletlerin kamçısı işlevini görür. Hadi iyilik olsun diye birini ben söyleyim; İsrail. Diğerlerini de siz bulursunuz.

Benim gözümde insanlık, dini,dili, ırkı,rengi, cinsi, cibilliyeti ne olursa olsun iki sınıftır. Balarıları sınıfı ve eşekarıları sınıfı. Ben hep balarıları sınıfında olmaya çalıştım ve bundan sonra da aynı sınıfta olmaya gayret edeceğim. Bu sınıfı geçmeye niyetim yok. Sizlerle de teklifim sınıf arakadaşı olmak. Allah beni eşekarıları sınıfında olmaktan korusun.

Bütün mesele bu eşekarılarıyla nasıl mücadele edeceğiz? Nasıl baş edeceğiz? Bunların delemeyeceği ağları nasıl oluşturacağız? Aslında kafamda bir fikir de var bu konuda. Çocukluğumda arı kovanlarımız vardı köyde. Zavallı babam, her yaz boş kaldıkça elinde uzunca ucu yassı bir sopayla, kovanların önünde eşekarılarıyla baş etmeye çalışırdı. Bir gün rahmetli dedem telden kafes şeklinde eşekarıları için yapılmış bir tuzak satın almış, getirdi. Babamın işi büyük ölçüde kolaylaştı.Arada bir tuzağın içini boşltıyor yeniden bir parça et koyuyordu. Böylece sorun çözülüyordu.

Ne dersiniz? Böyle bir yöntem bulunabilir mi? Gerçekten insanlığa çok büyük hizmet olur. Hatta Thomas Edison un bütün icatlarının toplamından bile önemli bir hizmet.
Kerim TOSLAK ANAMUR-01/O4/2009

Bu haber 1469 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi