İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Temmuz 2018
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

Kazanmıştık

Kerim TOSLAK

14 Şubat 2010, 18:14

Kerim TOSLAK

    Anılardan (Hikaye 1)

 

    KAZANMIŞTIK 

    Bir yaz günü Konya’da tramvaydan inip Mevlana’ya doğru uzanan caddeye bir kaç adım atmıştım. Kalabalığın içinde hocam sesiyle bir genç elime sarıldı. Şaşkınlıkla ve irkilerek elimi geri çektim. Bir an yüzüne baktım, tanımıyordum. Tanıyamadım dedim. Hocam ben Beşir * dedi. Kucakladım. Hatırlamıştım. Üniversiteyi bitirmiş, bir fabrikada çalışıyormuş.

 

    Bir gün okulun hizmet aracının şoförü elinde bir zarfla odama geldi. “Bu zarfı arabanın içine atmışlar, kötü şeyler yazıyor. Bilginiz olsun diye size getirdim dedi.” Zarfı aldım, okudum. Gerçekten kötü şeyler yazıyordu. Okulun öğretmenlerine ve idarecilerine küfür, tehdit vb. Hezeyan doluydu. İçinde bulunduğu durumun sorumlusu olarak bizleri görüyordu. Altına adını da yazmış. Beşir …….. Tanımıyordum. Müdür yardımcılarını çağırdım. Onlara sordum. Kim bu çocuk dedim. Anlattılar. Az önce buralardaydı, sınıfta kaldı okulu bıraktı, aslında beklemeli öğrenci, çalışsa iki dersi var birini verse sınıfı en azından sorumlu geçer, seneye okulu bitirir dediler. Hikâyesini anlattılar.

     Okula yeni atandığım günlerde benden önce başlayan bir süreç sonucunda üç gün okuldan uzaklaştırma cezası verilmiş. Cezayı tebliğ edip uygulamak bize düşmüş. Bunun sonucunda morali bozulmuş, o yüzden sınıfta kalmış. Köyüne dönmüş, bir yıl köyde kalmış, ben sınava gireceğim demiş gelmiş. Arkadaşlara sordum nerdedir bu çocuk, bulabilir misiniz?   Bulsak da kaçar ama bir öğrenci evinde kalıyor. Akşama doğru orada bulabiliriz. Bulunca size haber veririz dediler.

    Mayıs sonları Haziran başları idi. Mesai bitti evdeydim. Arkadaşlar geldiler Beşir’i bulduk şu anda kaldığı öğrenci evinde yatıyor, uyanır, haberi olursa kaçar dediler. Hemen gidelim dedim. İkindi vaktiydi. Vardık, izbe bir yer, bir sünger yatak üzerinde yüzükoyun yatmış uyuyor. Hava sıcak üzerinde atlet var. Uyandırdılar 18,19 yaşlarında bir delikanlı. Gözlerini ovuşturdu, bizleri görünce şaşırdı, utandı, biraz da ürktü. Nasılsın Beşir? Dedim. Sustu, cevap vermedi başını öne eğdi. Bu mektubu sen mi yazdın dedim. Evet dedi. (Nedenini sormadım. Zaten mektubun içinde anlatıyordu kininin öfkesinin nedenlerini. İki yıl önce verilen cezayı haksız buluyor her şeyin nedeni olarak görüyordu.)  Dedim ki; okumak istiyor musun? Kısık bir sesle istiyorum da …..sustu. Her şeye boş vermiş, kendine güveni yok, zayıf dersleri başarabileceğine ümidi yok. Bir müddet boş gözlerle baktı etrafa. Biraz da bizlerden korkuyordu. Seninle bir pazarlık yapmaya geldim. Önümüzde iki seçenek var. Ya ben bu mektubu götürüp savcıya vereceğim, cezai ehliyete haizsin, muhtemelen gözaltına alınacaksın, belki de ceza evine gideceksin; ya da bana söz vereceksin, delikanlı gibi, bekleme ve sorumluluk sınavına 15 gün var, çalışacaksın, zayıf olan o dersleri kurtaracaksın, okulu bitireceksin. Anlayamadığın konuları öğretmenlerine soracaksın, ben öğretmenlerinle konuşacağım, evlerine git, sana yardımcı olurlar, seni ders çalıştırırlar. Eğer bana söz verirsen okuyacağına, iyi bir öğrenci olacağına dair, o zaman bu mektubu hemen şimdi burada yırtacağım dedim. Tamam hocam, söz veriyorum, okuyacağım dedi. Bak, delikanlı sözü ha! Burada bu öğretmenlerin huzurunda dedim. Tamam, hocam delikanlı sözü dedi. Mektubu yırttım. Beşir’in yüzü değişti, üzerinden bir dağ kalktı, rahatladı. Hemen şimdi çalışmaya başlıyorsun, bir sıkıntın olduğunda bana geliyorsun dedim, kucakladım, arkadaşlarla ayrıldık.

   

    Beşir sözünü tuttu. Hem de üniversiteyi de okuyarak… Kazanmıştık…

 

* Öğrencinin ismi değiştirilerek anlatılmıştır.

                                                                               Kerim TOSLAK

                                                                              Anamur-13.02.2010

Bu haber 1234 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi