İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Eylül 2018
P S Ç P C C P
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

Kaynaksız Yazı

Cihan TOSLAK

16 Mayıs 2010, 00:39

Cihan TOSLAK

Bir bakıma sanal bir bakıma gerçek bu kıraathaneyi hayata geçirerek birbirimizden ve köyümüzden haberdar olmamızı sağlayan Durmuş Ali Beye,

Yapmış olduklarını araştırmalarını bizlerle paylaşan yazarlara, yazıları okuyan ve okuduklarını yorumlayanlara ve tüm ziyaretçilere teşekkürlerimi sunuyorum.

            Son zamanlarda köyün tarihi ve isim kökeni ile ilgili oldukça verimli bir tartışma izlemekteyim.  Çeşitli kaynaklar taranılmış, arşivler araştırılmış, kitaplar karıştırılmış, haritalar çıkarılmış… Köyün ismine kadar derinlemesine bir inceleme yapılmış. Bunları gerçekten çok değerli buluyorum.

            Fakat bazen tartışmalarda katılmadığım taraflar oluyor.   Köyün isminin neden eski Türkçede bir anlamı olmak zorunda? Neden Ermenek yöresi Akdeniz ekspresi projesinde yer almış olmasın.

Bir takım kaynaklar varsa bunlar göz ardı edilmemelidir. Anamur’un nüfusu 1500 iken Ermenek’in nüfusu on bin idi pekâlâ daha önemli bir merkezdi, eski haritalarda Anamur yer almaz ama Ermenek yer alır. Ayrıca Ermenek Adana’dan ve Antalya’dan daha güneydedir. Bu gün sahilin yetmişli yıllardan itibaren gelişmesini göz ardı edersek Antalya adana arasına yapılacak bir yol tren yada karayolu fark etmez yine Ermenek’ten geçer. Gidenler bilir hala Antalya Silifke arasında doğru dürüst bir karayolu yoktur. Bu gün bile bazı Antalya-Adana arabaları Konya üzerinden gider.

Ancak günümüzde Ermenek’te bırak tren yolunu 100 metrelik yayla yolu yapmak bile memleket meselesi haline geldi  hala yayan zor çıkılıyor, bence bu bile büyük başarı. Dolaysıyla tren rüyası için sabah çoktan oldu.

Ermenek topu tüfeği 20 bin nüfuslu bir yer bir gecede tahliyesi mümkün. Deprem riski çok az olan bu vadide tren olsa, baraj suyunu kullanan bir nükleer santral kurulsa hiç de fena olamaz, fantezi bu ya…

            Bir ikinci husus köyün ismi. Mehmet  Bey  çok güzel bir araştırma yapmış. Bu zamana kadar çeşitli şeyler söylendi bu konuda, fakat hiç birisi bu kadar inandırıcı ve gerçeğe yakın olmamıştı. Civardaki bazı köylerin olduğu gibi bizim köyünden Helenistik döneme kadar dayanan bir geçmişi var. Sadece köyün isimi değil arazideki bazı mevki isimleri de Rumca yunanca olabilir.  Manna Bartar, Finaz, elle anlamını bilmediklerimiz,  bunları takıntı etmemek lazım. Anlamını bilmek o kadar önemli değil.

Geçmişte olan olayları bu günün anlayışıyla değerlendirmek doğru sonuç vermeyecektir. Milliyetçilik hissiyatı öteden beri olsa da bu günkü manada yer isimlerini değiştirecek milliyetçilik Fransız ihtilalı sonrasının geliştirdiği bir olgudur. Öncesinde insanların kelimenin Rumca mı Türkçemi yoksa Ermenicemi olduğunu önemsediklerini sanmıyorum, bunu önemseyen bizleriz.  Dolayısıyla her isimde bir Türkçe dayanak arama girişiminde bulunuyoruz.  Kabullenemiyoruz İzvit in Sbide olabileceğini, Kırgızca da olsa bir şeyler türetmek istiyoruz.                   

Türkiye’de bollu bullu şehir isimlerinin kökeni Rumcadır. İstanbul, Bolu, Hayrabolu, Gelibolu… şehir anlamındaki poli kelimesinin değişik şekilleridir. Bunda rahatsız olacak bir şey görmüyorum.

 

Bu haber 3779 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi