İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Temmuz 2018
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

KURBANDA NEYİ KURBAN EDECEĞİZ

Kerim TOSLAK

15 Kasım 2010, 20:48

Kerim TOSLAK

    Kurbanda Neyi Kurban Edeceğiz

   Kurban; yaklaşmak, yakınlaşmak anlamına gelen bir sözcük. Çokça kullandığımız akraba kelimesiyle aynı kökten geliyor. İslam’da Allah'a yakınlaşmak amacıyla belli niteliklere sahip (evcil büyük ya da küçükbaş, çift toynaklı, eti yenen, ergen, özürsüz sağlıklı ) bir hayvanı kesmek suretiyle yapılan bir ibadettir. İslam dininin dışındaki bazı dinlerde de farklı şekillerde

görülebilen bir ibadettir.

    İslam dininin insanları dünya ve ahiret mutluluğuna ulaştırma amacına dönük koyduğu kuralların amacını ve ruhunu anlayamayan bir kısım insanlar şekillerine takılıp kalmaktadır.Bütün enerjilerini de bu kural ve ibadetlerin şekilleri ile ilgili tartışmalarda tüketmekte, ayrıntılar arasında boğulmaktadır. Bakara suresine ismini de veren, kurban edilmesi istenen sığırla ilgili dönüp dönüp ayrıntılı bilgi isteyen İsrailoğulları ile ilgili olarak anlatılan kıssa da bu konuyla ilgili güzel bir örnektir.

   Başka bir tarafta da günlük sofrasında et eksik olmayan, tuzu kuru toplum kesiminin kurban ibadetini (bu ibadetin uygulama biçimine dönük yapılanlar hariç) dillerine dolamaları, eleştiri konusu yapmaları kabul edilemez. Tabi olayın başka bir tarafı da kurbanı vacip olan(Hanefi mezhebine göre) bir ibadet olmaktan çıkarıp, et festivaline dönüştüren anlayışın da sorgulanması gerekir. Müslümanın vacip olan bu ibadeti yapmasından daha fazla dikkat etmesi gereken başka bir konu da kul hakkıdır. Kurban kesen bir Müslümanın çevrenin temizliğine de özen göstermesi gerekir. Kestiği kurbanın görüntüsü ve atıklarıyla çevreye vereceği rahtsızlık ondan elde edeceği sevabı alıp götürmemeli. Geçtiğimiz yıllarda  komşu mahallede bir grup Müslüman (üstelik aralarında ilahiyatçı arkadaşların ve meslektaşlarımın da olduğu) kurban olarak kestikleri sığırın atıklarını kestikleri inşaatta bırakıp gidince mahalleli kokusundan oldukça rahatsız olmuş. Durumu bana da anlattıkları zaman keşke kesmeselerdi daha çok sevap olurdu demiştim. Çünkü birkaç gün o iğrenç koku o insanlara pencere bile açtırmamış burunlarını kapatarak sokakta yürüyebilmişlerdi. Siz düşünün sevap mı çok, günah mı çok. Allah’a yaklaşıyor mu insanlar yoksa uzaklaşıyor mu?

   Aslında kurban bizim dinimizde Allah’ın Hz. İbrahim (as)'ı oğlu İsmail (as)'a olan sevgi ve düşkünlüğünü, kendisine olan bağlılığı ile test etmesi, sınamasıdır.  Bu sınavı kazanan Hz. İbrahim(as)'ın bir koç kurban ederek sembolize edilen bu gelenek, özünde en sevdiği varlığı bile Allah için feda edebileceğini gösteren sembolik bir eylemdir. Yani kurban keserken aslında biz o kestiğimiz hayvanda sembolleşen İsmailimizi kesiyoruz. Tabi herkesin İsmaili farklıdır. Oğlumuz, kızımız, sevglimiz,makamımız, şöhretimiz, servetimiz, tutkumuz, nefsimiz…bizim İsmailimiz olabilir.Keseceğimiz hayvan her ne olursa olsun İsmailimizi  kurban edebiliyorsak kurban kesmiş oluruz. Gerisi işin et festivali kısmı.

   Kurbanın Allah'a yakınlaştırması dileğiyle, tüm Müslümanların, dost ve kardeşlerimizin bayramı mübarek olsun.

 
Kerim TOSLAK
15/11/2010 ANAMUR

Bu haber 1208 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi