İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Temmuz 2018
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

İZVİT'İN AVCILARI BİLE Bİ BAŞGA OLURDU ESKİDEN BEEE...

Mehmet AKIN

15 Haziran 2009, 22:19

Mehmet AKIN

İZVİT'İN AVCILARI BİLE Bİ BAŞGA OLURDU ESKİDEN BEEE...

Gocana'm köşe başına oturmuş, kendi halinde sessizlik içindeydi. Hal hatır sormak bahanesiyle yanına yaklaştım. "Gocana"yı gonuşdurayım biraz dedim kendi kendime.
-Gocana, dedim.
-Hıhh, dedi bana. Ben ekledim. "Gocana, dedem iyi bir avcı mıydı?"
-Teneşirde yunsun onun avcılığı, bana boku yedirecekti, dedi. Ben gülmeye başladım.
-De hele bi anlat neyimiş şu bok, mok mevzusu, dedim.
-Oyuklar galasıca, senin derding de beni gonuşdurmak gayrı. Ben bilmez miyim ki? Dedi.
Gocana başladı anlatmaya: Haylı oldu. Deden nekmet ağşamdan avcı arkadaşlarıyla gavilleşmiş. Üç gişiymişler. Gecenin bi dünü yatağından kalktı geyinip, eline gafesdeki kekliğini, omzuna da dolma tüfengini asdı goyuldu yayla yoluna.
Olanları songradan anlattı gayrı bana. Ne halt ettiklerini. Ben de ondan duyduklarımı nakledeyim sana. Ama eyi diğne beni. Gulaklarını eyi aç. Başka yerlere de pertliyip durma. Ben anlatırken bana eyi bak.
Dedim ya gecening bir dünü evden çıkıp getti. Keben başında durup aralarında yeniden bir porguram gurmuşlar. Sen şuradaki kümeleye oturacan, ben buradaki kümeleye oturacağım deyi. Biri Gayabaşı'na, biri Çığralı'nın tepeye, deden nekbet de Erkeç İni'ne kümeleye oturmak üzere dağılmışlar.
Dedeng nekbet Erkeç İni'nin önügndeki goyağa kümeleye oturacakmış. Gecenin bi dününde taa oraya ulaşmış. Kümeleyi bi golaçan etmiş. Yıkık yerlerini onarmış. Mazgal deliğini felan pürlerlen çevirmiş. Sarmalamış açık yerleri. Kekliğini de bastırığa bastırıp kümeleye oturmuş.
Beklemiiiiş, beklemiiiiş.
Gafesteki kekliğinin sesi Erkeç İni'nin içini, ordağı goyakları çınglatıp durmuş. Ama dağın kekliklerine gran girmiş. Heç biriciği ötmemiş.Sankimene yerin dibine batmış. Ortalıkda gık yokmuş.
O nekbet dedeng varya; ahşamdan yedi gavırmalı darı bitçisini, yedi gavırmalı bitçiyi kümeleye oturunca başlamış garnı guruldamaya. Önce bir iki osurmuş. Gene osurayım derken dona salıvermiş. Su gibi getmiş. Kümeleden yükselen ses goyağın içinde yankılanıp durmuş. O sesi duyan keklik gelirmi heç kümelenin yakınlarına. Deden nekbet beklerimiş kümelede keklik gelecek de vuracağım deyi. Tabi kümelede gıpraşamıyormuş da. Ama amel bu. Heç bağırsakda durur mu. Dırt, dırt, dırt. Ne varsa gursağında salıvermiş gaput bezinden dikdiğim ak donun içine. Nekbet dedeng gursağında ne varsa salmış dona. Saldıkca da derinden derinden "ooohh!" demiş.
Ortalık aydınlanıp, şafak sökünce kümeleden çıkmış. Batırdığı ak donunu çıkarmış. Ak don olmuş bir gök don. Çıkardığı ne varsa av çentesine doldurmuş.
Gafesteki kekliğini eline, tüfenğini omuzuna almış. Mırıldana mırıldana arkadaşları ile gavilleştikleri toplanma yerine hareket etmiş.
Keben Başı'na varıp, öteki iki avcı arkadaşı ile buluşmuşlar. Bir birine sorarlarmış. "Sen kaç keklik vurdun? Sen kaç keklik vurdun?" deyi.
Olacak ya, avcının üçü de tüfeng atamamış. Birbiri ile heç konuşmadan köye doğru yürümeye başlamışlar. Köye gelince evlerine dağılmışlar tabi. Dedeng nekbet de geldi eve. Teneke sobanın dibine gıvrılıverdi. Çok da üşümüş.Biraz sonra horrr horr uyumaya başladı.
Gocana'n durur mu heç? Her zaman olduğu gibi av çentesini aldım aşaneye gittim. Aklımdakı, "çenteden keklikleri çıkarıp, keklik etinden bi topalak bişireyim." Dedeng nekbet de uyanınca oturur, çoluk çocuk yeriz dedim. Dedeng netbeti her zamankı gibi öldürdüğü keklikleri ballandıra anlatır sanmıştım.
Guzum çenteyi açar açmaz o da ne, bi koku yayıldı aşaneye. Çentenin içine elimi soktum. Elime bişeyler bulaştı. Islak, çamur gibi. Elimi çenteden çekerken bunumun önüne götürdüm. Hay götürmez olaydım. Elimi hızlı götürmüşüm. Elimdeki burnumun önüne bulaşıverdi. İriyha gibi kokuyu içime çekiverdim. Ardın bir ses gurtarıverdim:
"Aluuuuuu! Hay hortlayasın herif! Ulan herif bu da ne? Bana bunu da mı yapacağıdın? Hay hortlak!" deyi.
Amma; dedeng nekbet zaten biliyormuş benden ne duyacağını. Gurnazlıkdan uyuyuvermiş sabanın dibine. Uyanıkmış meğersem. Başladı oda sobanın dibinden, ırahat yerden bağırmaya:
"Neden ulan sen, meymenetsiz garı? Her gün keklik eti yerken heç sesin çıkmazdı. Böğün çendeten bok çıktı, nediyim. Böğünkü nasibin buymuş. Bak o da çenteden çıkdı. Ne ediyin gayrı. Zaten canım sıkgın. Tüfengk patlatamadım. Bi de sen beni mehilleye mat goyma. Varıverisem yanına müküşünü gırarım valla." Deyince, düşünüverdim. "Bak bana boku koklattı, biraz daha gonuşursam boku da yedirir deyi" Bende gorkaladım heç ses edemedim.
Ya guzum, eyi de diğneyierdin beni.
Bak ne deyeceğim: İzvit'n avcıları bile bi başga olurdu eskiden"
Beeeh"

*************************************************
Bu HASBİHAL de gerçek bir olaydan yola çıkılarak hazırlanmıştır. Olay kahramanlarının isimleri saklı tutulmuş olup, "Gocana" tiplemesi hayal ürünüdür.
Bu olayın kahramanları Yukarı Çağlar'daki tüm avcılar tarafından bilinir.
Hepsi de rahmetli olmuşlardır.
ALLAH rahmet eylesin.
*************************************************
28/4/2006
Mehmet AKIN

Bu haber 1223 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi