İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Temmuz 2018
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

Yukarı Çağlar'da heyelan tehlikesi

Ramazan BAHAR

11 Mart 2011, 17:04

Ramazan BAHAR

       Yukarı Çağlar, Karaman İlinin Ermenek İlçesine bağlı, ilçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta, Torosların dik yamacında kurulmuş bir köydür.  Sizlere köyün yerleşim yeri hakkında fikir vermesi için bir fotoğrafını takdim ediyorum.

       Köyümüzde su şebesi bulunmaktadır. Pis su ve tuvalet ayakları, evlerin yanına ya da alt katlarında bulunan ahırlarda kazılan çukurlara bağlanmaktadır. Başka bir deyişle, her evin altında bir kanalizasyon çukuru vardır.
 
       Zaman içerisinde köy içinde bulunan ve Vakfılar Genel Müdürlüğü'nce restore edilen tarihi caminin zemininden çıkan ve cami önünde bulunan çeşmenin suyuna pis su karıştığından, yapılan tahliller sonrasında içilemez raporu verilip, içme suyu olarak kullanılması yasaklandı. Yine Yukarı Çağlar Köyü İlkokulu önündeki çeşme de aynı gerekçe ile içme suyu olarak kullanımı yasaklandı.   
 
       Köy ziyaretimde konuştuğum bir çok insan, evlerin alt katlarında ya da yanlarında, tuvalet ve atık suların bağlandığı çukurların oldukça çoğaldığı, evlerin temellerini tehdit ettiği ifade ediliyor. Zaman içerisinde  köyün yamaç olması sebebiyle, yerleşim yerinde heyelan olması, köyün yer değiştirmesi endişesi var.  Böyle bir durumda can ve mal kaybı kaçınılmaz olacaktır.
 
       Köy Muhtarı Necat Çınar, kanalizasyon şebekesinin yapımı için var gücü ile çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde Köyün kanalizasyon projesinin çizilip Kaymakamlık makamına verildiği; ancak, Karaman İl Özel İdaresi tarafından projenin gerçekleştirilmesi için ödenek ayrılmasının şu anda mümkün olmadığı ifade edilmiş. Çünkü, kanalizasyon yapımı için İl Özel İdaresinde ödenek kalmamış, ödenek gelince kanalizasyon yatırımı için ödenek ayrılacakmış.
 
       Elbette, Taşeli Bölgesinde bulunan köylerimizin bir çok ihtiyacı var. Bölgemizde yaşayan insanımız, yaşadıkları yerlerin ihtiyaçlarının durumuna göre yatırım beklemektedirler. Ancak, yöneticilerimiz bölge ihtiyaçlarını tesbit ederken öncelik sırasına sokmalıdırlar. Olumsuz bir durumun ortaya çıkmaması, çıktıktan sonra "eyvah" dememek için anlatmaya çalıştığım kanalizasyon sebekesinin yapımının bir an önce gerçekleştirilmesi  gerekmektedir.
 
       Yukarı Çağlar Köyünde heyelan korkusu içinde yaşayan insanımızın, İlimiz ve İlçemiz yöneticilerinden beklentisini sizlere aktarmaya çalıştım. umuyorum kısa sürede dilekleri gerçekleşir ve huzurlu günlerde yaşarlar.
 
       Saygıyla.
      

Bu haber 1795 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi