İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Temmuz 2018
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

SERPER BİZİM OLMALI

Ali AKTÜRK

30 Mayıs 2011, 10:02

Ali AKTÜRK

       SERPER; Bizim köyün arazisinin en güzel olduğu düzlük arazi olarak da sadece serperin olduğu yer. Gerçekten de KIR İZVİT'e inat övünebileceğimiz tek yer de orası. (dolmuşçuluk yaparken öğrenmiştim komşu köyler bizim köyümüz için kır izvit diyorlardı. Gocunmadım, bilakis övündüm köyümle.) Serper istimlak edildiği dönemde hukuksal açıdan karşı çıkabilirmişiz. Heralde karşı çıkacak gücü kendimizde görememişiz.

       İzmirden köye gidiş-gelişlerde hep o yolu kullandım. Konya, Hadim, Taşkent, Serper... dönerken de aynı yol. Hep içim acımıştır, Serperden geçerken. Ne zaman ki ziraatın ekin ekmeye başladığını gördüm, içim daha çok acıdı.

        İşte o zaman dedim ki ziraatımız eger ekin ekecekse istimlak meşruluğunu yitirmiştir. SERPER tekrar bizim olmalıydı. Çünkü bizim köylümüz ekin ekmeyi bıraktığı gibi fidan dikip meyve üretmeye başlamıştı bile. Bu sebeple serperin iadesini istemek en doğal hakkımızdı. Hukuksal olarak iadesini istemeliydik.

        Geçmiş dönemlerdeki köy idercilerimizin arazimize sahip çikmada, köyümüzün çıkarlarını korumada göstermiş oldukları zaafları ne yazık ki şimdilerde de gösteriyoruz. Köyümüz merası olarak bilinen yerler; Üçkozlardan , değirmen önüne, gölcük, Oğlak ini, cavur yuvakları, Topakdaş, sıra armutlar, hatta Kallık araları, Deli Memet ekinliğinden kurt kebenine kadar, Çapıtlı, kızılca yeri, kör ellez tepesi-daha önceden alekisle top sahasına kadar inen bir çelen isminden sınır olan köyümüzün hududu daha önceden koruyamadığımız için gitmiş. Hepsi elimizden alınmış. Ormana, hazineye yazılmışb. Tapu Kadastro geçerken köyümüzün çelenlerini ölçüme esas almışlar. Köyümüze ait olan meraları koruyamamışız. Köyde bir Allahın kulu karşı çıkmamış. (bende dahil)

        SERPER'i bizden alırlarkende karşı koymamışız köyümüze ait olan meraları da ... SERPER için geç kalmışız. Ekin ekilmeye başlandığı anda iadesi için dava açmalıydık. Durmuş Ali ÖZBEK gerçektende çok önemli bir hususa dikkat çekmek istiyor. SERPER'e karşı olan sahiplenme sorumluluğumuzu yerine getiremedik. 

       Hiç olsun köyümüze ait olan meraların iadesi konusunda daha duyarlı olalım. Tapu iptal davası açarak hukusal açıdan hakkımızı arayalım. Atalarımızdan almış olduğumuz mera mirasımızı çocuklarımıza, gelecek nesillere devredelim.

        SEGİYLE KALIN...

Bu haber 1256 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi