İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Temmuz 2018
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

SEÇİM SONUÇARIYLA İLGİLİ BİR DEĞERLENDİRME

Kerim TOSLAK

20 Haziran 2011, 14:43

Kerim TOSLAK

             SEÇİM SONUÇARIYLA İLGİLİ BİR DEĞERLENDİRME

    Millet olarak demokrasi tarihimizde önemli bir yeri olacak 12 haziran seçimlerini geride bıraktık. Yeni bir döneme girdik. Yeni dönem milletimize hayırlı olsun. Sonuçları itibarıyla bu seçimler ülkemizi ilgilendirdiği kadar bölgemizi de yakından ilgilendirmektedir. Bu nedenle seçim sonuçlarıyla ilgili birçok değerlendirme yapıldı. Biz de bir değerlendirme yaparak katkı sağlayalım.

    Milletimiz büyük bir olgunluk içinde sandık başına giderek seçimini yaptı. Seçim kampanyası döneminde liderlerin gerilimli ve sert üslubuna rağmen kavgasız gürültüsüz bir seçim yaşandı. Bazılarının seçim öncesinde yer yer dumanlı hava oluşturma gayretleri de sonuç vermedi. Bu da milletimizin artık belli bir demokratik olgunluğa ulaştığını göstermektedir.

   Ancak sonuçların bazı çevrelerce kabullenilmesi konusunda aynı olgunluğun gösterildiğini söylemek pek mümkün değil. Bu çevrelere aslında daha seçim yapılmadan önce anket sonuçlarına bakarak mızıkçılığa başlamışlardı. Bunların seçim sonuçlarından memnun olmalarını sağlamak için açık oy gizli tasnif yöntemiyle seçimi yapıp sonuçları bunların istediği şekilde düzenleyip açıklamak gerekir. Bunları memnun edecek başka bir çözüm yolu da halksız bir seçim yaparak demokrasicilik oynamaktır. Mesela köylüler, fakirler, garibanlar ve en önemlisi çobanlar seçme yeterliliğinde sayılmazlar(!)Zinhar bunlar seçmen olmamalı(!). Ya da onların istediği yere oy vereceklerse seçmen kabul edilmeli. İşte o zaman bilinçli seçmen vasfını kazanırlar (!) Bunlar bazı karanlık mahfillerin sözcülüğünü yapan muharrir, mütekait ve çaptan düşmüş erbabı sanatın başını çektiği sayısı az sesi çok gruplardır. Atmışlı yetmişli yılların nostaljisin yaşama iştiyakında olan zevattır. Demokratik yoldan elde edemedikleri iktidara ulaşmak için halâ demokrasi dışı yöntemlerle ulaşma sevdasındadırlar. Bunun için de, içerde ve dışarıda her türlü iş birliği arayışındadırlar. Bu amaçla gerekirse şeytanla bile iş birliği yapabilecek durumdalar. Ekonomik kriz, anarşi, kargaşa olsun, ülke çöksün, yeter ki bunlar iktidar olsun. Bankalar, hortumlansın, hazine boşaltılsın. Yeter ki bunlar iktidar olsun. Uzak ve yakın tarihimizde de bir hayli örneği var.    Yoksa onlara göre ‘halk kara cahil, aptal, her türlü hakarete müstahak’. Gazetelerinde deve diken tekerlemesini ağızlarına alıp sövmeye bile kalkarlar. Millet bunlara bile tahammül ettiğine göre gerçekten demokratik olgunluğa ulaşmış demektir.

     Şüphesiz bu seçimin en önemli sonuçlarından biri de terörist taifesinden destekli bir kısım bağımsızların nasıl vaziyet alacaklarıdır.  Küçük insanların çok yönlü mikser faaliyetleri ile sinir uçlarımızı tırmalayarak demokrasi dışı arayış içindekilere katkı sağlamaya devam mı edecekler, yoksa temsil ettikleri insanların ve bölgenin her yönden kalkınması için katkı mı sunacaklar? Önümüzdeki günlerde göreceğiz.

  İktidar ve muhalefette oy yüzdesi ile vekil sayılarında değişiklikler olsa da sonuç değişmiyor. Her parti grubu yerli yerinde duruyor. İktidar partisinin oy yüzdesindeki artışa rağmen vekil sayısındaki azalış çok iyi çalışılmış ince bir hesabın sonucu mudur? Bilmiyoruz.Konuyu ehline havale ediyoruz.

  Başta iktidar olmak üzere, bütün muhalefet yeni meclisin yapacağı en önemli işin yeni bir anayasa yapmak olduğunu deklare ettiler. Ancak ben bu konuda çok ümit var değilim. Bir kısmı samimi değil. Ayıp olmasın, el bizi kınamasın kabilinden yeni anayasa diyor. Demokratik uzlaşma ayağıyla bu işe takoz olmaları kuvvetle muhtemel. Zaten şimdiden bir kısmı kırmızıçizgiler çizerek bu işi kırmızıçizgilerin içine hapsetmenin hesabını yapıyor. Ben yanılırım da her şeye rağmen bu gerçekleşirse Cumhuriyet Tarihimizin en önemli olayı olur. Temennimiz odur.

  Seçimler ilimize ve yöremize de hayırlı olsun. Sonuçlar beni yanıltmadı. Tahmin ettiğim gibi oldu. Seçilen vekillerimizi tebrik ediyor hayırlı olsun diyorum. Ülkemize ve bölgemize hayırlı ve güzel hizmetlerde bulunmalarını, aldıkları emanetin gereğini layığı veçhile yerine getirmelerini diliyorum.                                                                    

                                                                                                          19.06.2011

 

                                                                                                        Kerim Tolsak

                                                                                                          ANAMUR

Bu haber 1376 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi