İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Eylül 2018
P S Ç P C C P
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

ARILIK

Ali AKTÜRK

28 Haziran 2011, 12:08

Ali AKTÜRK

       Köyde, Muhtar Ali Goca’nın (ablamın dedesi) arılığı diye geçiyor.

       Bulunduğu yer ,sağ tarafında ANTİK SU KANALI’nın enerji kırım noktası olan üç delik var. Solunda da bizim köyün sembolü olmuş HİSAR KAYASI’nın zemin kısmı var. Sanki ortasında, arkası kayalık, güvenli, korunaklı, yerleşim yerinin üstünde coğrafyaya hakim bir yerde. GİZLİ BİR İBADET YERİ. Roma İmparatorluğu döneminde çok tanrılı dine inanıyorlarmış. M.S.40 yıllarda Hz. İsa’nın havarileri Hıristiyanlığı yaymak için Konya’ya daha sonrada Ermenek’e,Toroslar’a geçmişler. Buralarda kaya manastırlarında, ibadet yerlerinde yaymaya çalışmışlar.

       Bizim Arılıkta Roma İmparatorluğu’nun baskısına, zulmüne karşı, bu dinin yasaklı olmasına rağmen bizim köyde Antik SBİDE kentinde daha erken kabul görmüş, yayılmış. Arılık fotoğraflarda görüldüğü üzere girişi sağ alt köşede kare şeklinde insanın zor geçebileceği bir yer. Ön cephedeki duvar aslında yokmuş. Ön taraf yıkılınca sonradan M.Ali Goca arıları ve kovanları korumak için sonradan yapılmış. İçeride duvarlarda yazılar ve freskler var. Fresklerde Hz İsa’nın havarilerinin resimleri var.

       Çoğunluğu tahrip edilmiş. Arılık olarak kullanılması hem köylümüzün işine yaramış hem de korunarak günümüze kadar gelmesini sağlamış. Keşke bu gizli ibadet yeri hiç tahrip olmadan korunsaydı. Hıristiyanlar açısından önemli az sayıda olan bu yerler bizler içinde İNANÇ TURİZMİ’ne hizmet verirdi. Benim açımdan da Roma İmparatorluğu’nun zulmüne, baskısına boyun eğmeyen, çok tanrılı dinden tek tanrılı dine geçerken Roma’ya, yönetimine karşı gelen, direnen, bedel ödeyen bu insanlar ve bu yer dinimiz farklı olsa da mistik bir saygınlık yaratıyor.

       Köye her gidişimde değirmen önü, cavur yuvakları, al deresi, deli memet ekinliği ve ARILIK hep görmek istediğim yerler olmuştur. Temennim inanca saygı çerçevesinde korunması...

Bu haber 3004 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi