İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Temmuz 2018
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

Alderesi

Ramazan BAHAR

12 Mart 2012, 20:10

Ramazan BAHAR

     

       Sılayı her hatırladığımda içim cız eder, bir heyecan kaplar tüm bedenimi. Hep göresim gelir yaylalarını, derelerini. Hemen o an yola çıkıveresim gelir. 

 

        Hani ne derler, “doğduğun yer değil doyduğun yer”. Doyduğumuz yerde olmak inanın çoğu zaman üzüyor bizi. Çünkü doğduğumuz yer hep çağırır sıcacık duygularla kendine. O çağrı hep yüreğimizdedir, gitmeyi isteriz her an. Ama doyduğumuz yerde kalmamız gerektiği için ancak fırsat buldukça gidebiliyoruz.

 

        Bu yıl eski kışlardan birini yaşıyoruz. Taşeli Bölgesi de bu yağışlardan fazlasıyla nasiplendi. Her yer kar altında.

 

        Yaz aylarında Köyümüzde bulunan Antik Su Kanalları’nda (Sıra Delikler) inceleme gezisi düzenlemiştik. Gezimizde, Yukarı Çağlar, Güneyyurt, Yeni Mahalle, Aşağı Çağlar’ın yaylalarını gezdik. Öğle yemeğini Değerli Akrabam Abdullah ÇIKRIK’ın Altıntaş Yaylasındaki evinde yedik. Geçtiğimiz gün o yayla evinin fotoğraflarını gördüm, koskoca yayla evinin bacasının ucundaki boru görünüyordu. Yani ev, çatısı ve bacasıkarlar altındaydı. Kar kalınlığını düşünüyorum da 5 metre civarında.

 

        Yaylalarımızın her yeri karla kaplı. Sitelerimizde Alderesi’nin bu yıl da coşacağı yazıyor. Uzun yıllar coşmayan Alderesi Geçtiğimiz yıl da coşmuştu. Eskileri hatırlatan dostlarımız, yıllar önce o özel günde, yani Alderesinin coştuğu zamanlarda kazanlarda yemekler pişirilip, o özel doğa olayını seyrederken yemekler yenildiğini söylüyorlar. Zaman içinde bu etkinlikler kalmamış durumda. Gurbette olan ve o doğa olayını izlemeyi isteyen birçok dost, Alderesin’in coştuğu günleri YukarıÇağlarda geçirmeyi arzu etmektedir.

 

        İmkan olsa da Alderesi’nin coştuğu günlerde, isteyen dostları oraya toplayabilsek, eski günlerdeki gibi etkinlikler düzenleyebilsek ne güzel olurdu.

 

        Aslında Taşeli Bölgemizde bir çok güzelliklerimiz vardır. Mesela, Ermenek’te bir kayak merkezi oluşturuldu, doğa sporlarını seven insanları oraya çekebilmek güzel olurdu; Birçok tarihi yapılar mevcut, bu tarihi yapıların tescillerinin yapılıp çevre düzenlemeleri sonrasında turizme açılması güzel olurdu. Tescili yapılanların daha ciddi tanıtılarak insanları oraya çekmek güzel olurdu; dünyada bir örneği bulunmayan Yukarı Çağlardaki az önce de bahsettiğimiz Antik Su Kanalının yine turizme kazandırılmasıgüzel olurdu; Ermenek Barajının çevresine çadır turizmi için tesisler yapılıp, şehir yaşamında sıkılan insanların bol oksijenli hoş bir yayla tatili sunulması güzel olurdu.

 

        Tabi bu tanıtımı yapacak olan da yerel yönetimler. Eminim çaba sarf ediliyor, ancak yeterli mi; sanırım değil bence. Gelin yöremizin tanıtımı için gönüllü tanıtım elçileri olalım. İmkanlarımızı zorlayıp, güzelliklerimizi tanıtmak için çaba sarf edelim. Tanıtım için emek veriyorsak, biraz daha fazla emek verelim.

 

        Alderesi altında bulunan Yukarı Çağlar Örenyeri düzenlenmiş olsaydı, oraya bir seyir yeri yapılmış olsaydı ve Alderesi’nin coşmasını seyretmeye gelen insanlar oradan izleseydi ne güzel olurdu. Bir çok yeni şeyler hayalle başlıyor, sonrasında konuşulur oluyor ve nihayetinde gerçekleşiyor. Gerçekleşmese de umut ediyorsunuz. Umudetmek de güzel.

 

        Umuyor ve diliyorum ki, sonraki yıllarda Alderesi coştuğunda öyle bir yerdeşenliklerle izlenir o eşsiz doğa olayı. Ne dersiniz?

 

        Saygıyla.

Bu haber 1215 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi