İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Eylül 2018
P S Ç P C C P
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

KUTLU DOĞUM

Celal Demir

20 Nisan 2012, 23:18

Celal Demir

Ya Resulallah! Sen bu âleme teşrif etmeden önce bu âlem kupkuru bir çöldü. Cehaletin kuraklığında vicdanlar çölleşmişti. Vicdanlar kurumuş, ahlak ve fazilet gurbetin derinliklerine sürgüne gönderilmişti. İnsanlık, manevi açlıktan yavrusunu yiyen canavarlar gibi yavrularını yer hale gelmişti. Kızlarını diri diri toprağa gömebiliyordu. Malın ve canın güvencesi yoktu. Güçlüler zayıfı ezerdi. Yaşamak karanlık bir geceye benziyordu. Zulmün pençesi güçlenmiş, mazlumun âhı arşa dayanmıştı.

Allah, seni âlemlere rahmet olarak gönderdi. Ölü kalpler seninle dirildi. Cehaletin derin çukurlarında yolunu kaybedenler seninle yollarını buldu. Evladına acımayanları karıncaya basamaz hale getirdin. Cahil ve katı kalpli bir toplumu, medeni milletlere önder olacak bir düzeye çıkardın. Senin şu âleme teşrifini, gökte melekler, yerde bütün mahlûkat alkışladılar.

Bütün varlıklar senin gelmeni dört gözle bekliyordu. Ümitsizliğin girdabında boğulanlar senin ışığınla ümitlendiler. Manen ölü bedenler senin getirdiğin hakikatle hayatlandılar, canlandılar. Onun için her varlık sana minnettar kaldı. Önünden geçtiğin her şey seni selamladı. Sen, dağın taşın, kurdun kuşun tanıyıp hürmet ve itaat ettiği rahmet peygamberisin. Ümmetin olmakla bahtiyar olduğumuz şeref bize yeter. İnsanlar arasından seçilip çıkarılmış en hayırlı ümmet olma şerefine bizleri ulaştırdın. Sana binler salât ve selam olsun.

Rahmetin gözle görünen hali oldun. Taif’te seni taşlayanlara bile rahmet diledin. Senin dilinde beddua yoktu. Çünkü sen rahmet peygamberisin. Öldürmek için değil, yaşatmak için geldin. Küfürle ölmüş gönüller, getirdiğin imanla canlandı. Ölü kalpler, nefesin ile hayat buldular. Sünnet-i seniyyen, susuz çöllerde dudakları çatlamışlara su, ciğeri yanmışlara âb-ı hayat oldu.

Seni yurdundan çıkaranlara; olmadık eza ve cefayı reva görenlere; Uhut’ta çok sevdiğin amcanı şehit edenlere; ziyaret için geldiğin Mekke’ye sokmayıp Hudeybiye’den geri çevirenlere, Mekke’nin fethi gününde, hepsini serbest bırakıp canlarını ve mallarını bağışlayarak ne kadar büyük bir kerem sahibi olduğunu ortaya koydun. Ümmetine, bir babanın evladına olan şefkatinden daha fazla şefkat ve merhamet gösterdin.

“Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik” ayetinin gözle görünen canlı haliydin. Yaratılış ağacının hem çekirdeği, hem meyvesi sensin. Göz denen varlık, senden daha üstün birini bu âlemde görmedi.

Senin sevginle yanıp tutuşan gönüller, bağrı yanık âşıklar, seni canından, malından, evlad-ü iyalinden daha çok sevenler, senden bir anlık bile olsa uzak olmaya nasıl tahammül etsinler? “Anam babam sana feda olsun Ya Resulallah!” diyen ve seni her şeyden daha çok seven yüz binler Sahabelerin ve milyonlarca Müslüman dünyada ve ahirette senden uzak olmaya tahammül edemezler. Bu onlar için en büyük bir ceza olur. Onların bütün dünyalarını yıkar. Gündüzlerini gece yapar. En büyük arzumuz, haşir meydanında, bu da benim ümmetimdendir deyip şefkat ve şefaatinle başlarımızı okşamandır.

Dünyevi ayrılığına dayanamayan sahabeler, dünyanın dört bir tarafına dağılıp gittikleri yerlerde birer kutup yıldızı gibi oldular. İnsanlığa medeniyet öğrettiler. Dünyaya ait kısa süreli bir ayrılık bile onları hicrana boğdu. Ezan, Hz. Bilal’in boğazında düğümlendi. Yıllarca senin adını bu gök kubbede hoş bir sada olarak yayan müezzinin, adını terennüm edemeyecek bir hicrana boğuldu. Dünyevi ve kısa bir ayrılık böyle yakıcı ise, ahirette senden uzak kalmak, şefaatinden mahrum olmak, göze alınamayacak kadar büyük bir cezadır. Cehennemden daha kötüdür.

Mahşer gününde, bu de benim ümmetimdendir demen bizim için yeter. Ya Resulallah, şefaatini istiyoruz!

Bu haber 2341 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi