İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Temmuz 2018
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

Konya Lisesi Mezunlarının İlçemizi ziyareti

Ramazan BAHAR

16 Ekim 2012, 11:35

Ramazan BAHAR

Konya Lisesi’nin 1955-58 arası mezunları Ermenek’te buluştu ve Ermenek’in tarihi turistik yerlerini gezip, yöresel yemeklerinin tadına bakma şansına sahip oldu.

Gezinin tarihini belirleyen gezi heyeti, en güzel zamanı seçmiş. Çünkü güz mevsimi Ermenek’in en güzel mevsimdir. Bağ arasına gidildiği zaman elma, armut, ceviz, nar, incir, şeftali, üzüm, cennet hurması gibi birçok meyveyi dalından  koparıp yeme şansına sahip olur insan. Ayrıca hava şartları da gezmeye elverişli olur;  soğuk üşütmez, sıcak bunaltmaz bu mevsimde.

Geçtiğimiz yıllarda Yukarı Çağlarda bulunan “Antik Su Kanalı”nda inceleme gezisi yaptığımız dostumuz Mehmet BİLDİRİCİ haber vermişti aylar önce bu geziyi. Gelecek misafirlere “Antik Su Kanalı”nı anlatacağım, onların bilgisine sunacağım; daha sonra da yerinde gösterelim” demişti.

4-7 Ekim tarihleri arasındaki geziye katılan Konya Lisesi Mezunlarına, gezi sırasında Mehmet BİLDİRİCİ Bey “Antik Su Kanalları” ile ilgili bilgileri fotoğraflarla anlattı, ancak hava şartları ve programın dolu olması sebebiyle yerinde görme imkanı olmadı.

Antik Su Kanalı, yörede “Sıra Delikler” olarak bilinmekte olup, yerleşim zamanında toprak kayması sebebiyle, şehrin su kaynağı kaybolduğu için yöneticiler 4-5 kilometrelik kayalığı yüzeye yatay olarak oyarak şehre su getirmiş, açılan su yolunda mühendislik harikası işlemler yapılmıştır. Günümüz şartlarında bile çok zor gerçekleşecek bu su kanalının ülkemizde bir örneği yoktur. Bu eşsiz tarihi yapının turizme açılması için yaptığımız girişimler sonrasında Anıtlar Kurulu’nca tescillenmiş olup, önümüzdeki zamanlarda gerekli düzenlemeler yapılacaktır.

Ermenek’in bir çok yeri, Yukarı Çağlar Köyü’nde olduğu gibi tarihi bir müze gibidir. Taşeli Bölgeside birçok medeniyet yaşamış, ancak sonraki zamanlardaki savaşlar ve yıkımlar sebebiyle bir çok tarihi yapı toprak altında kalmıştır.

Taşeli Bölgesinde doğmuş biri ve o yörenin insanı olarak bizlerin görevi değerlerimizi her platformda tanıtmak, bölgemizin gelişimine katkıda bulunmaktır.

İlçemizi ziyaret eden Konya Lisesi Mezunları, üst düzeyde görev yapmış ve hala yapmakta olan insanlar. O yüzden İlçemizi ziyaretleri bizim için çok önemlidir.

Umuyorum ziyaretçi dostlarımız, bölgemizden mutlu ayrılmışlardır ve gittikleri yerlerde, bulundukları ortamlarda Ermenek’le ilgili bir konu geçtiği zaman bizlerin kültür elçiliğini yapacaklardır.

Yerel yönetimlerimiz bu tür gezilerin daha sık düzenlenmesini sağlamalıdır. Bölgemize gelecek misafirlere iyi ev sahipliği yapılacağından eminim, çünkü bölgemiz insanı misafirperverdir.

Konya Lisesi Mezunlarının İlçemize gelmesine vesile olan dostlarımıza, ev sahipliği yapan Ermenek Belediye Başkanı Necati AKPINAR ve Güneyyurt Belediye Başkanı Celil YAĞIZ’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu haber 1007 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi