İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Temmuz 2018
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

Arife günü kabir ziyareti.

Ramazan BAHAR

24 Ekim 2012, 14:30

Ramazan BAHAR

Bugün arife. Sünnet olduğu üzere geçmişlerimizin ebedi istirahatgahları olan, mezarlığı ziyaret ederek dualar ettik, Allah kabul etsin.

Arife günü mezar ziyareti ile ilgili bilgilere dini kaynaklardan bir bakayım ve bulabildiğim bilgileri sizlerle paylaşayım istedim.

Peygamberimiz (SAV), kabir ziyaretini tavsiye etmiş ve: “Kabirleri ziyaret ediniz, bu size ahireti hatırlatır.” (İbn Mâce Sünen, Cenâiz, 47) buyurmuştur.

Kabir ziyareti amacıyla mezarlığa varıldığında, “Esselamü aleyküm ya elhe’l kubür” (Müslümanlar diyarının ehline selam olsun) denilerek kapıdan girilmesi gerektiği yazıyor kaynaklarda.

Ölüler için yapılacak en güzel duanın da Peygamberimizin yapmış olduğu dua olduğu ve mealen; “Allah bizden evvel ölenlerle bizden sonra öleceklere rahmet eylesin! Allah sizi ve bizi bağışlasın. Sizler bizim öncümüzsünüz. Bizler de peşinizden geleceğiz. İnşallah mümin kullar olarak sizlere kavuşacağız.”

Ayrıca; “Esselamü aleyküm ehle’d-diyari minel mümine ve’l-müslümin ve inna inşallah le-lahikün. Es’selullahe lena ve leküm’ül afiye” duası okunmalıdır.

Kabir ziyaretinde ölüden rızk, yardım, hastalıktan kurtulmak için tavassut istemenin, ölü adına orada kurban kesmenin, çocuk istemenin, kocaya gitmek için bahtının açılmasını dilemenin yanlış olduğu ifade edilmektedir.

Bu gibi şeyler tevhit dini olan İslâmla bağdaştırılamaz. Ölen kişilerden medet ummak ve onlardan bazı şeyler beklemek ‘şirktir’. Şirk ise Allah’ın bağışlamayacağınıbildirdiği tek günahtır. Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur:

“Allah kendisine şirk koşulmasını asla bağışlamaz. Ondan başka günahları dilediği kimse için bağışlar; Kim Allah’a ortak koşarsa büsbütün sapıtmıştır.”(Nisa, 5/116)

Ayrıca kabir etrafında dolaşarak tavaf etmenin, kabirde namaz kılmanın, kabir taşınıöpmenin, elle tavaf etmenin, kabri kutsal sayıp ona tapmanın, kabir hayrına para, yemek v.s. dağıtmanın, mum yakmanın, çaput, bez bağlamanın yapılmamasıgerekmektedir.

Kabir ziyaretinde su dökülmesi konusuna gelince; kabir üzerinde ağaç, gül, çam gibi şeyler varsa onların susuzluğunun giderilmesi ile hasıl olan ecr de kabirdekilere hediye edileceği ve sünnet olduğu belirtilmiştir.

Bu vesile ile ziyaretlerinizin kabul olması dileğimle, yarın kutlayacağımız Kurban Bayramınızıtebrik eder, kurbanlarınızın kabulünü temenni ederim.

Sağlıcakla kalın.

Bu haber 1562 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi