İzvit Haber

ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Temmuz 2018
P S Ç P C C P
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

.:.

Resim Gönder

EN ÇOK OKUNANLAR

Hasbihal

Ramazan BAHAR

09 Ekim 2013, 10:52

Ramazan BAHAR

Değerli dostlar, haylidir hasbi hal etmiyoruz, göresimiz geldi birbirimizi.
Gerek yaşadığımız şehir Konya’da, gerekse zaman zaman gittikçe Köyümüzde dostlarla birlikte olmak güzel oluyor. Özlem gideriyoruz.
***
Mevsim artık Sonbahar, yani hazan mevsimindeyiz. Yılın son ayları. Yeni mahsulü ekme zamanı. Yıl boyu; ekildi, dikildi, çapalanıp ilaçlandı ve elde edilen ürünler tüccarlara satıldı.
Verimli bir yıl geçirdiğinizi umuyorum, kazancınız bereketli olur inşallah.
***
Köyümüz modern bir köy olma yolunda hızla ilerliyor. Su şebekemiz mevcut idi, kanalizasyon şebekemiz şükürler olsun bitti. Şimdi de sokaklarımız kilitli parke ile kaplandı.
Artık “Topak Taş”a rahat rahat arabalarımızla çıkabiliyoruz.
Sokaklarımız, döşenen kilitli parke ile daha da genişledi.
Akşam düşündüm de köy girişinden dibekönüne kadar olan bölümdeki elektrik şebekesi yeraltına indirilebilse ne güzel olacak.
Evlerin dış yüzeyleri en azından kireçle boyanabilse, örnek bir köy olur eminim.
***
Antik Su Kanalı'nın (Sıra Delikler) korunması ve gün yüzüne çıkarılarak Turizm Envanterine dahil edilmesi için ilk aşama olan "Anıt" olarak tescili, Karaman Anıtlar Kurulu'nca yapılmış olup, ileriki zamanlarda restorasyon çalışmaları yaptırılacaktır.
***
Bu arada köy içindeki viranelerin ıslahı yapılması gerekmektedir. Köy içinde birçok ev bu durumda. Muhtarlığımızın bu konuya bir el atması gerekiyor. 3194 Sayılı İmar Kanununun 39. Maddesinde; “Bir kısmı veya tamamının yıkılacak derecede tehlikeli olduğu belediye veya valilik tarafından tespit edilen yapıların sahiplerine, tehlike derecesine göre bunun izalesi için belediye veya valilikçe on gün içinde tebligat yapılır. Yapı sahibinin bulunmaması halinde binanın içindekilere tebligat yapılır. Onlar da bulunmazsa tebligat varakası tebliğ yerine kaim olmak üzere tehlikeli yapıya asılır ve keyfiyet muhtarla birlikte bir zabıtla tespit edilir. Tebligatı müteakip süresi içinde yapı sahibi tarafından tamir edilerek veya yıktırılarak tehlike ortadan kaldırılmazsa bu işler belediye veya valilikçe yapılır ve masrafı %20 fazlası ile yapı sahibinden tahsil edilir.” denilmektedir.
Kanunda da ifade edildiği gibi, bu tür yapıların kaldırılması ya da tamir edilmesi, mülk sahibi tarafından yapılması gerekmekte, mülk sahibi yapmıyorsa, yasa gereği yaptırılmaya zorlanması gerekmektedir. Konuyu göz ardı etmemek lazım. Çünkü, Allah esirgesin olası bir yıkılmada can ya da mal kaybı olduğu zaman, mal sahibini ve köy idarecilerini kimse kurtaramaz.
***
Gölet projesi olanca hızıyla devam ediyor. Bir süre önce zemin etüt çalışması tamamlandı, proje ihale aşamasında yanlış bilmiyorsam. Umuyorum önümüzdeki yıl inşaat başlar ve kısa sürede tamamlanır.
***
Değirmenönünden gelen arık kapatılmış ve sulama suyu borular içerisine alınmıştı. Bu konuda oldukça çok eleştiri oldu. Keşke arık hiç tahrip edilmeden, su mevcut arığın altındah ya da üstünden götürülseydi. Boşalan arığın içinde yapılacak tadilatla, az bir suyla sürekli akar hale getirilseydi.
Şu anda da bu şekilde bir proje yapılabilir. Su gözünden, depoya kadar olan kısma yeni bir arık yapılsa ve meyil ayarlansa, az bir su ile sürekli dolu görünümü verilse, eski görünüm kadar olmasa da, eskiyi hatırlatır diye düşünüyorum.
***
Yazılabilecek birçok şey var daha ama zaman içerisinde onlara da değinelim. Şimdilik bu kadarla yetinelim.
Önümüz bayram, bayramda tatil uzun. Sanırım geçen bayram olduğu gibi bu bayramda da birçok köylümüz bayramı Köyde geçirecek. Geleneklerimizin unutulmadığı bir bayramı hep beraber geçirmeyi umudediyor tüm hemşerilerimizin bayramını şimdiden tebrik ediyorum.
Saygıyla.
Not: Lütfen fikirlerinizi yorum olarak yazın.

Bu haber 813 defa okunmuştur.

RESİM GÖNDER>>>

Gönderdiğiniz resimler değerlendirildikten sonra sitemizde yer alacaktır.

HABER GÖNDERMEK İÇİN BURAYI TIKLA>>>

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Hasbihaller07 Ocak 2014

.

BAKMADAN GEÇME

GALERİ

Keben_1 Albüm

Keben_2 Albüm

Kaya Mezarları

Antik Kanal

Aldere

Kaynak adı yazılmadan alıntı yapılamaz.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

 Web Counters

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi